"עולמות שזורים" – תוכנית עמיתי חיפה בחקר מגעים בין-דתיים

עולמות שזורים הינה תוכנית עמיתי חיפה בחקר מגעים בין-דתיים. התכנית מהווה מסגרת עבור חוקרות וחוקרים ממגוון רקעים דיסציפלינריים בשלב הדוקטורט שמחקריהם מתמקדים בסוגיות בין-דתיות. התוכנית מבקשת לקדם מחקרים המתמקדים בהיבטים שונים של מגע בין-דתי, בכל תחום דיסציפלינרי באמצעות סדרת מפגשים שנתיים, סיורים, פגישות עם אנשי ונשות דת וכנס בינ"ל מסכם. עמיתי התכנית יזכו למלגה על סך 20,000 ₪.

המטרה העיקרית של התכנית היא ליצור קהילה דינמית ותומכת עבור חוקרים בראשית דרכם מדיסציפלינות שונות המתמקדים בחקר מגעים בין-דתיים. בהקשר זה, התכנית שמה דגש מיוחד על שיח בין-תחומי, הפרייה הדדית והצבת תיאוריות אל מול מקרי בוחן מהשטח. בנוסף התכנית מחויבת לקידום חקר הדתות בישראל באמצעות יצירתה של מסגרת ייעודית לחוקרים בתחום. התכנית מבקשת לקדם גישות מחקר בינתחומיות בתחום לימודי הדתות על ידי חיבור דוקטורנטים ממגוון רקעים אקדמיים, כולל סוציולוגיה, אנתרופולוגיה, תיאולוגיה, היסטוריה ופילוסופיה; ושילוב מתודולוגיות, נקודות מבט ותיאוריות שונות במחקר.

ייחודה של התכנית מתגלם, בין השאר, בחוויה המעשית שהיא מעניקה לעמיתים. לקשר עם קהילות דתיות ומנהיגי דת חשיבות רבה בתחום חקר הדתות. על ידי יצירת אינטראקציות משמעותיות ודיאלוג בין העמיתים לבין מנהיגים וקהילות דתיות, התוכנית שואפת לגשר על הפער בין האקדמיה לשטח. מעורבות זו לא רק תעשיר את מחקר העמיתים אלא גם תתרום להבנה ולשיתוף פעולה בין האקדמיה לקהילות הדתיות בישראל.

עמיתי חיפה לשנת תשפ"ד:

אשר סוזין – מדע המדינה, אוניברסיטת חיפה

זיו תום – יחסים בינלאומיים, האוניברסיטה העברית  

קרן לויזון – בית הספר ליזמות, אוניברסיטת בן גוריון

אודיה שאז – מזרח תיכון, אוניברסיטת בר אילן

אימאן אבו קישק –שפה וספרות ערבית, אוניברסיטת חיפה

ג'ון מונייר – תיאולוגיה, אוניברסיטת אדינבורג

הרב יוסף סוטניק – מדע הדתות, האוניברסיטה העברית

חוסאם אליאס – סוציולוגיה, אוניברסיטת חיפה

גלינה רבינוביץ – היסטוריה, אוניברסיטת חיפה

כריסטינה סנדלוקה –  מדע הדתות, האוניברסיטה העברית

Accessibility Tools

  • Content scaling 100%
  • Font size 100%
  • Line height 100%
  • Letter spacing 100%